Çalışanların Motivasyonunu Artırmak için 5 Yöntem

Çalışanların Motivasyonunu Artırmak için 5 Yöntem

Şirketinizin verimliliğini artırmak için çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanın verimliliklerini de artırdığı bir gerçektir. Araştırmalara göre, ücretin tek başına çalışanları motive etmekte artık yeterli olmadıkları görülüyor. Çalışanların yaptıkları işlerin kurumsal hedefler üzerindeki etkilerini bilmek istedikleri, görüş ve düşüncelerini açıklamakta özgür olmaları, çalışma saatlerinde esneklik ve yöneticilerine gerektiğinde ulaşabiliyor olmaları gibi pek çok faktörün performanslarını oldukça etkilediği biliniyor. Bu yüzden, şirketinizde çalışanların motivasyonunu sağlamak ve performanslarına katkıda bulunacak noktaların farkında olmanız önem arz ediyor. Bu konuda etkili olabilecek 5 yöntemi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

1) Takım Ruhunu Unutmayın

 

Çalışanlarınızın iyi bir ekip olarak çalışması iş takibinin daha iyi yapılmasından hedeflere daha organize şekilde ulaşılmasına kadar birçok konuda etkilidir. Aynı şirket içinde çalışan insanların birbirileriyle uyumlu ve iletişim halinde çalışabilmeleri koordinasyonu sağlamak için harcanacak fazladan iş gücünü de ortadan kaldırır. İş bazında takım çalışmasını ön plana çıkaracak bir iş planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, iş dışında şirket içinde ufak etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Böylece, çalışanlarınız birbirini “takım arkadaşı” olarak görmeye başlar ve ekip içi iletişim ve motivasyonları artar.   

 

2) Her Çalışan Önce Bireydir

 

Hepimiz kendimizi özel hissetmekten mutluluk duyarız ve bize böyle hissettirildiğinde de pozitif bir yanıt veririz. Çalışanlarınız için de durum farklı değil. Yaptıkları işle ilgili fikirlerinin alınması, onlara güven duyduğunuzu belirtecek şekilde sorumluluk vermeniz, bireysel çabalarının fark ettiğinizi belli etmeniz çalışanlarınızın motivasyonunu arttıracaktır. Bunun yanı sıra, bir çalışanın bu yönde motive edilmesi diğer takım arkadaşlarının da aynı hedefe ulaşmaları için teşvik edici bir görev görecektir.

 

3) Esnek Çalışma Saatleri Önemli

 

Yeniliğe açık, potansiyeli yüksek ve enerji dolu genç nesil artık esnek çalışmalarına daha fazla önem veriyor. Şehir hayatının yorucu dinamikleri özellikle büyük şehirlerde daha fazla fark edilir olduğundan beri insanların sosyal yaşamları için alan açabilmeleri ve rutini kıracak farklılıklar aramaları sonucunda esnek çalışma saatlerinin iş – özel yaşam dengesini sağlamak açısından etkili olduğu görülüyor. Eğer şirketinizde esnek çalışma saatlerini ön plana çıkaran bir yöntem izleyebilirseniz sadece mevcut çalışanlarınız memnun olmayacak, sizinle çalışmak isteyen genç yetenekler için de tercih sebebi olacaksınız.

 

4) Çalışma Ortamında Ferahlık Sağlayın

 

Özellikle son yıllarda açık ofis ortamı çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Kimseye çalışma ortamında özel bir alan kalmamasının yanı sıra gürültünün kontrol altına alınması ve hijyenin sağlanması sorun oluyor. Aksi takdirde, çalışanlarınız önceki blog yazımızda açıkladığımız Hasta Bina Sendromu’na yakalanabilirler. Sağlığın motivasyon için en önemli faktör olduğunu düşünürsek ferah bir çalışma ortamının sağlanması çok önemlidir.