İstanbul Yeni Havalimanı UFS Tesis Yönetim'e Emanet

İstanbul Yeni Havalimanı UFS Tesis Yönetim'e Emanet

İstanbul Yeni Havalimanı açılışına günler kaldı. İstanbul Yeni Havalimanında işverenimiz İGA tarafından yapılan ihale sonrası, UFS Tesis Yönetim şirketimiz ile Temizlik İşlerini üstlenecek olmanın mutluluğu, gururu ve heyecanını yaşıyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı UFS Tesis Yönetim Hizmetleri için bir defada bir lokasyonda hizmet verilecek en büyük proje olması açısından ayrı bir öneme sahiptir. Başlangıçta yaklaşık olarak 2.200 çalışanımız ile hizmet vermeyi düşünüyoruz. Zaman içinde teknoloji kullanımı ve verimlilik artışı ile çalışan sayısı düşse dahi yeni sorumluluk alanları ile artan sayılarda personel istihdam etmeye devam edeceğiz.

UFS Tesis Yönetim olarak 29 Ekim 2018 tarihinde yalnız tarihi bir güne şahitlik etmeyeceğiz, aynı zamanda başlangıçta yılda 90 milyon olarak düşünülen, günde 3.500 uçak hareketinin yaşanacağı dünyanın çeşitli ülkelerinden yolcuya hizmet etmenin haklı gururunu yaşamaya başlayacağız. Tesis Yönetim Hizmetlerinde üstlenilen işveren ya da işyerleri için genel olarak “Proje” adı kullanılır. UFS Tesis Yönetim Hizmetleri için İstanbul Yeni Havalimanı Projesi kayıtlarımızda bu şekilde adlandırılsa bile bizim için önem ve anlamı çok daha büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan ve himayelerinde vücuda getirilen havalimanı inşaat aşamasında dahi birçok rekorların sahibi oldu.

İstanbul Yeni Havalimanı kendi sektöründe ne Türkiye ne de dünyanın gelişmiş ekonomileri dahil herhangi bir ülkedeki havalimanı ile karşılaştırılabilecek boyutta. Aslında bir karşılaştırma yapmak için İstanbul Yeni Havalimanı için ne yurt içinde ne de yurt dışında bir örnek bulmak mümkün değil. Tüm fazları tamamlandığında 76,5 milyon m2 alana inşa edilmiş, yıllık 200 milyon kişinin ulaşımının sağlanacağı yeri yalnız havalimanı olarak düşünmek doğru olmayacaktır. Aynı zamanda içinde ve yakınındaki birçok farklı alandaki tesisler topluluğu ile Kargo Şehri, İstanbul Airport City gibi adlandırılan şehirler topluluğundan bahsediyoruz. UFS Tesis Yönetim olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin göz bebeği olacak bu mega projede öncelikle Temizlik Hizmetleri’nin tamamen yerli ve milli olan şirketimizle küresel boyutta müşteri beklentilerini en yüksek memnuniyet derecesi ile karşılamak hedefimizdir. Bizi bu hedefe ulaştırmak üzere böyle üst düzeyli hizmetler topluluğunu yerine getirecek çalışan kalitesi ile aynı zamanda teknoloji şirketimiz Mahrek tarafından geliştirilen sektörde birçok alanda yenilikleri içerecek personel, makine ve malzeme takip sistemleri, zemin ve cam silmede kullanıma alınacak robotlar ile bir an önce işe başlayabilmenin heyecanı içindeyiz.

İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili haberler ve özellikle havalimanındaki ölçek ile ilgili bilgiler zaman zaman medya da yer almaktadır. Ancak bizim başlangıçta hizmet edeceğimiz alanlarla ilgili bilgi vermek gerekirse;

  • 2.200.000 m2 zemin,
  • 1.200.000 m2 duvar,
  • 600.000 m2 tavan 
  • 460.000 m2 cam olmak üzere,

Toplam olarak yaklaşık 4,5 milyon m2 alan temizliği UFS Tesis Yönetim sorumluluğunda olacak. Zaman zaman büyüklerin anlaşılması için karşılaştırma yapmada bir örnek kullanılır. Örneğimizi futbol sahası olarak ele alırsak 630 adet futbol sahası büyüklüğündeki yerin Temizlik Hizmetlerinden biz sorumlu olacağız. Ancak temizlik alanları ne futbol sahası kadar düz ne de tek bir zemin kaplamasını içermiyor olacak. Bunun için hem yatay hem de dikey temizlikte personelin yanı sıra gelişmiş teknolojileri kullanıyor olacağız. Diğer taraftan temizlik hizmetlerinde kullanılan kimyasal maddelerin özellikleri nedeniyle çevreye olan olumsuz etkileri ne yazık ki olabiliyor. UFS Tesis Yönetim Hizmetleri olarak temizlikte çevreye olan olumsuz etkisi en düşük, çevre ve insan sağlığı yönünden en az risk teşkil eden ürünleri kullanıyor olacağız. Geliştirilen temizlik uygulamaları ile çevreye olumsuz etki yaratabilecek kimyasal kullanımını %70 azaltmayı hedefliyoruz. Aylık olarak yaklaşık olarak 5 Ton mertebelerinde kimyasal kullanımı düşünüldüğünde çevre kirliliğini önlemeye yönelik katkımızın büyüklüğü anlaşılacaktır.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 29 Ekim 2018 tarihinde açılış ile üstleneceğimiz sorumluluk bizim için bir başlangıç olacaktır. Gerek fazların devamı ile işletmeye alınacak yeni tesisler ve sorumluluk alanımızda olmayan diğer işletmelere ait mahallerin temizliği, gerekse grup şirketlerimiz kanalı ile yerine getirebileceğimiz diğer ticari faaliyetlerimiz ile öncelikle sürdürülebilir ve devamında sürekli gelişen, büyüyen hizmet ağına sahip olmayı ümit ediyoruz.